Sunnuntaina 21.9. klo 15.00 Teatteri Kultsa (Käenkuja 6c, Katri Valan puiston väestönsuoja). Varaukset ja maksut tai peruutukset viimeistään 29.8.2025. Lippuja 15 kpl, à 18 euroa. Maksuviite 33475.
Meillä kaikilla on jonkinlainen suhde naisten etumukseen – tiedostimmepa sitä tai emme. Yhden mielestä tisujen tehtävä on vain ruokkia lasta, toiselle ne ovat identiteetin jatke. Daisarit myös haastavat meitä olemuksellaan: joko ne ovat liian pienet, liian suuret, tai ylipäätään vain vääränlaiset.
Näytelmä on syntynyt naisten kirjeistä rinnoilleen. Se on herkkä ja raju, kaunis ja ruma, koominen ja vakava, ymmärtävä ja säälimätön; kaikkea sitä, mitä naiset ovat rinnoilleen.
Näytelmän tekstistä vastaa Piia-Pauliina Mäntysaari, joka on myös ohjannut esityksen. Piia-Pauliina on Teatterikerhon hallituksen jäsen